Avukatlar yanlış tuşa bastı, yanlış çift boşandı

İngiltere’nin ünlü hukuk firmalarından birinde çalışan avukatların bilgisayarda bir hata yapması üzerine bir çift ‘yanlışlıkla’ boşanmış oldu. Hakim, 2023 yılında yaşanan olaya ilişkin olarak, verilen nihai kararın bozulamayacağına hükmetti.

The Guardian gazetesinin aktardığına göre, üst mahkemenin ‘Bay ve Bayan Williams’ olarak atıfta bulunduğu çift, geçen yıl ‘yanlışlıkla’ boşandıklarında 21 yıldır evliydi. Başkent Londra’daki Vardags hukuk firmasında çalışan avukatlar, hukuki meseleler için kullanılan çevrimiçi bir portalda, boşanmadan önce mali konularda anlaşmaya varmaya çalışan bu çift için ‘nihai karara’ varılması için ‘yanlışlıkla’ başvuruda bulundu.

21 DAKİKA İÇİNDE BOŞANDILAR

Aile hukukundan sorumlu mahkeme başkanı Andrew McFarlane, avukatların esasında başka bir müşteri için başvuru yapmak istediğini ama ‘yanlışlıkla “Williams-Williams” elektronik dava dosyasını açtığını’ ve ‘o davada nihai emrin verilmesi için başvuru yaptığını’ anlattı. McFarlane, ‘Bayam Williams’ı temsil eden avukatların çevrimiçi portalı ‘müşterilerinin talimatı ya da yetkisi olmadan’ kullandığı bilgisini verdi.

Bunun üzerine Williams çifti için 21 dakika içinde boşanma kararı verildi. Avukatlar ise hatalarını iki gün sonra fark etti ve nihai boşanma emrinin bozulması için üst mahkemeye başvuru yaptı. Mahkemeye yapılan başvuruda, söz konusu hata ‘yanlış tuşa basmak’ olarak tarif edildi ve başvuru ‘yanlışlıkla’ yapıldığı için iptal edilmesi talep edildi.

‘YÜKSEK KAMU YARARI VAR’

Fakat McFarlane, başvuruyu reddederek, “Nihai bir boşanma emrinden doğan kesinlik ve nihai olma durumuna saygı duymakta ve bu emrin teşkil ettiği statükoyu sürdürmekte güçlü bir kamu politikası yararı bulunuyor” ifadelerini kullandı. İngiltere’nin ünlü boşanma avukatlarından şirket sahibi Ayesha Vardag ise hakimin ‘yanlış bir karara vardığını’ savundu.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir