Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mirziyoyev’i resmi törenle karşıladı: ‘Hedef 5 milyar dolarlık ticaret’

ASLIHAN ALTAY KARATAŞ/ANKARA- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ile görüştü. İki kider baş başa görüşmenin ardından, Türkiye-Özbekistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi 3. Toplantısı’na başkanlık etti. Daha sonra düzenlenen ortak basın toplantısında iki ülke arasında 18 anlaşma imzalandı. Erdoğan, “Kıymetli dostumla birlikte ticaret, tarım, ulaştırma, enerji, kültür, eğitim ve savunma sanayi gibi başlıklarda atabileceğimiz somut adımları ele aldık. Konsey toplantısı vesilesiyle birçok anlaşmaya da imza attık. Bu anlaşmalar iki ülke arasındaki işbirliğini çeşitlendirmemize imkan sağlarken ahdi zemini de kuvvetlendirecektir. 5 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefimize en kısa sürede ulaşacağımıza inanıyorum” dedi. Bölgesel ve uluslararası meseleleri de değerlendirdiklerini söyleyen Erdoğan “İsrail’in Gazze’ye yönelik 8 aydır sürdürdüğü insanlık dışı saldırılar, istişarelerimizin ana gündem maddelerinden birisini oluşturdu. Filistin meselesine Özbekistan’la aynı zaviyeden bakıyoruz. Gazze’de mazlumlara yapılan zulmün durdurulması yönündeki çağrımızı yineliyoruz” dedi. Mirziyoyev ise “İstikrarlı ve kalıcı barışa ulaşmak için elbette bağımsız ve özgür Filistin devleti kurulması şart. Özbekistan, bu sorun konusunda Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan zatı devletlerinin adaletli girişimlerini her açıdan destekliyor” diye konuştu.

İş forumuna katıldılar

Erdoğan ve Mirziyoyev daha sonra Türkiye-Özbekistan İş Forumu’na katıldı. Erdoğan, burada yaptığı konuşmada “Özbekistan’ın alt yapı projeleri ile kalkınma hamlelerinde Türk modelinin yol gösterici olabileceğini düşünüyor, Özbek kardeşlerimizle her alanda çalışmaya hazır olduğumuzu vurgulamak istiyorum” dedi.

Sergiyi gezdiler

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı’nın eşi Ziroat Mirziyoyeva ile Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’ndeki Köklerden Gelen Miras Sergisi’ni gezdi. Erdoğan sosyal medyadan yaptığı paylaşımda “Kütüphanemizin kitap hazinesine hediye ettikleri çok kıymetli eserler için de Ziroat Mirziyoyeva Hanımefendi’ye teşekkür ediyorum. Her bir nadide kitabın, Özbekistan ile kadim dostluğumuzun bir nişanesi olarak geleceğe aktarılacağını temenni ediyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir